teisipäev, 23. oktoober 2012

TULE JÕULE TÄHISTAMA VARGAMÄELE


KOLLEKTIIVI JÕULUPIDU

Otsite oma meeskonnaga kohta, kus meeleolukalt korraldada jõulupidu. Meil on teile hea pakkumine, tulge ja tehke see Vargamäel.

Programmi kestus :1,5 kuni 6 tundi (vastavalt üheskoos kokkupandud programmile).
Programmi maksumus: ühe osaleja kohta on 5-8 eurot + valitud jõuluroog. Hind sisaldab muuseumipoolset programmi ettevalmistust ja läbi viimist, tarvilikke abivahendeid. Ruumides toimuv programm viiakse läbi karjatall-õppekeskuses, kus on võimalik katta laud kuni 45 inimesele ning jääb ruumi ka jalakeerutamiseks.
Võimalik tellida muuseumisse pidulaud.

Programmi sisu.
Jõuluprogrammis osalejad teavad 19. sajandi lõpu jõulukombeid ja tavasid Eestimaal ning oskavad meisterdada lihtsamaid jõulukaunistusi. Lisaks on neil mõtteid, kuidas muuta söömise-ja telerikesksed jõulud lõbusamaks kogu perele.
Vajalik programmi ettetellimine vähemalt 5 tööpäeva enne soovitud kuupäeva. Programmi kestus, sisu ja algusaeg sõltub Tellija soovist. Järgnevatest programmi osades saab kokkupanna just teie kollektiivile/seltskonnale sobiva õhtuprogramm kokkupanna.

Programmi osad:

Kes minevikku ei mäleta… ehk Kuidas see kõik oli.
Ekskursioon Tammsaare-Põhja (Mäe) talus, tutvus tolleaegse talueluga ning jõulukommetega. (Kestus 1 h)

Kes on kes ehk Lugusid jõululoomadest.
Osalejad jagatakse kolme rühma ning igaüks valib endale n-ö vapilooma (Jõulusokk, Jõulukurg ning Jõulukaru), seejärel kehastub üks rühma liikmetest vapiloomaks, üks karjuseks ning pärast tutvumist selle looma/linnu tähtsusega jõulukommetes kannab rühm ette umbes 5 minutilise sellekohase etüüdi.
(Kestus u 45 minutit)

Mida meil on õppida ehk Oi, kui ilus!
Meisterdame/valmivad nüüdisaegsed jõuluehted – kingitused-kaardid vanadest ja käepärastest materjalidest. Räägitakse juurde tolleaegsetest kinkimise ja toa ehtimise kommetest. (Kestus u 30 minutit)

Miks suu täis ei räägita ehk Oi, kui hea!
Kaetud on jõululaud lähtuvalt grupi enda valikust. Magustoidu kõrvale jõulujuttu osalejate endi suust. (Kestus u 45 minutit)

Mida me nüüd siis teeme ehk Kellel on lõbusam?
Alustuseks lühiülevaade meelelahutusest jõulude ajal, töökeeldudest ja tavadest.
Seejärel mängud ja jõukatsumised – nii individuaalsed kui ka meeskondlikud. Laulame ja mängime rahvamänge. (Kestus u 30 minutit)

Kes teaks tulevikku ehk Igaüks on oma õnne sepp?
Ennustamine kui vanaaegne meelelahutus ning tuleviku teada saamise viis. Ilma ennustamine teoorias ja praktikas. Näpunäiteid nii koduseks ennustamiseks jõulude kui ka aastavahetuse paiku. Praktiline ennustamine lähtuvalt seltskonnast. (Kestus u 30 minutit)

Mis edasi saab ehk Päris oma jõulujutt.
Osalejad küsivad üksteiselt mõistatusi ja samal ajal käib ringi jõulujutu paber, kus esimesele kirjutajale on ainult kaks sõna: Oli kord…
Iga osaleja kirjutab juurde täpselt ühe rea, katkestades vajadusel lause kasvõi poolelt sõnalt. Igale kirjutajale on nähtav ainult viimane rida, teised on kinni volditud. Valmib jõulujutt, mis loetakse ka kohapeal ette ning saadetakse hiljem e-postiga osalejatele. (Kestus u 15 minutit)

Miks ta nii ütles ehk Üheskoos on kergem.
Kasutades mõistatusi vihjetena, läbitakse muuseumi territooriumil erinevaid paiku. Igas „kontroll-punktis“ lahendatakse üheskoos ka loov-ülesanne, mille „tõde ja õigsust“ jälgitakse. „Auhinnaks“ on A.H. Tammsaare konteksti sobiv st teemakohane mõttearendus. Rada läbitakse tõrvikuga ning kontroll-punktide asukohti märgivad küünlad. (Kestus u 1 h).

Mis mõtled ehk Iseendaga koos.
Küünaldega valgustatud rada viib mööda Tammsaare mõtteid tõrvikutes Kultuurihiide, kus saab süüa jõulusaia ja juua teed ning isekeskis mõtteid vahetada – või lihtsalt olla ja vaadata, kuidas lumi sajab…

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar